Navštíveno: nenavštíveno
Historie: Na hrázi rybníku Kajetán u vesnice Chodovská Huť se dne 8. června 2019 zrodilo pamětní místo, které nese příběh temné kapitoly českých dějin. Tato naučná tabule, kterou zřídila Společnost pro výzkum zločinů komunismu z.s. spolu s obcí Tři Sekery, připomíná autentické místo, kde Státní bezpečnost zahájila akci Kámen – jednu z mnoha falešných operací zaměřených na potlačení odporu.
Akce Kámen byla metodou, kterou Státní bezpečnost vytvářela iluze falešných hranic, na kterých přepadávala a kriminalizovala osoby, které vyprovokovala k útěku. Tyto osoby pak často poskytovaly falešné výpovědi před vyšetřovateli spolupracujícími s americkou výzvědnou službou. Pamětní deska stojí jako připomínka obětí této kruté taktiky, která zahrnovala nejen fyzické zatčení, ale i psychologický nátlak na získání falešných informací.
Jednou z iniciátorek pamětní desky je Václava Jandečková, která zdokumentovala dva klíčové případy spojené s Třemi Sekery. Prvním byl zatčení odbojářů Vincence Koutníka a Rudolfa Hájky dne 16. září 1949. Druhým případem bylo předchozí zatčení Josefa Mísaře, narozeného v roce 1898, který byl spojován s vraždou studenta Lubomíra Krátkého v Pardubicích.
Únos Josefa Mísaře představuje jasný důkaz nezákonných metod, které Státní bezpečnost uplatňovala vůči svým cílovým osobám. Mísař, bývalý vlivný partyzánský a komunistický funkcionář, byl 7. února 1949 v Pardubicích zatčen a převážen do Prahy. Během cesty byl vůz, ve kterém cestoval, „přepaden“, a Mísař byl „osvobozen“ a odvezen do pražského bytu, kde ho vyslechnul, údajně, „kapitán americké armády“.
Pouhý dva dny poté, 9. února, ho Státní bezpečnost spolu s dalšími falešnými agenty převeze zpět k Třem Sekery. Zde byl dovážen k předstírané hranici s „německou celnicí“ a „kanceláří CIC“, kde opět podstoupil vyslechnutí falešným major CIC. Ten nařídil jeho „předání“ Pohraniční stráži, následně SNB ve Třech Sekerách a konečně „přivolaným“ příslušníkům StB. Josef Mísař byl nespravedlivě vězněn až do roku 1959, a přestože byl zadržován dlouhá léta, Státní bezpečnost nikdy nezískala pravdivé informace o pachatelích vraždy v Pardubicích.
Toto místo u rybníku Kajetán je tak nejen pamětí na konkrétní oběti akce Kámen, ale i varováním před metodami, které mohou podkopat spravedlnost a lidská práva. Pamětní deska zde stojí jako trvalý důkaz odvahy těch, kteří se postavili proti nespravedlnosti, a jako připomínka, aby se podobné temné kapitoly historie neopakovaly.
Zdroj: https://www.pametnimista.usd.cas.cz/tri-sekery-informacni-tabule-akce-kamen/
Zdroj: https://www.pametnimista.usd.cas.cz/tri-sekery-pametni-deska-obetem-akce-kamen/
Zdroj fotografie: https://mapy.cz/s/fugamomobe
Dojmy: Historické místo, kde se nacházela jedna z falešných hranic akce Kámen.