Navštíveno: 10. 3. 2020
Historie: Krásná Lípa, známá také jako Schlönlind v němčině, byla malebná vesnice v okrese Cheb. Její existence byla ukončena po druhé světové válce, kdy se stala součástí zakázaného hraničního pásma, kde byla umístěna rota Pohraniční stráže ve Slapanech.
Historie vesnice sahá až do roku 1312, kdy byla poprvé písemně zmíněna pod názvem Schönlinten. V roce 1395 zde žilo 16 sedláků a do roku 1424 se počet statků zvýšil na 9 velkých a 5 menších hospodářství, včetně jednoho mlýna. Vesnice měla také svůj hřbitov, kde byli pohřbíváni obyvatelé i z nedalekých Slapan.
Krásná Lípa se nacházela na území zvaném Frais, kde se každý rok až do roku 1846 střídaly ve výkonu vrchnostenských správ waldsassenský klášter a město Cheb. V letech 1869–1910 byla osadou obce Gehaag (dnes Háje), v letech 1921–1950 osadou obce Háje a poté se stala součástí města Cheb.
Význam vesnice vzrostl po vybudování železniční trati z Chebu do Waldsassenu v roce 1865. V roce 1893 byla uvedena do provozu železniční zastávka a celnice ve Slapanech. Po trati jezdily dokonce i rychlíky, a to až do roku 1914. V roce 1945 byl zastaven přeshraniční provoz do Německa, ale provoz na trati z Chebu do Slapan trval do roku 1963.
Po druhé světové válce došlo k odsunu německého obyvatelstva a v roce 1946 byly téměř všechny statky rychle osídleny novými českými obyvateli. Mezi novými obyvateli byla dokonce jedna rodina z Paraguaye.
Po únorovém převratu v roce 1948 se situace v Krásné Lípě dramaticky změnila. Osmnáct nových osídlenců uprchlo přes hranice a v obci zůstalo pouze 42 obyvatel. V roce 1951 se však ve Slapanech usídlili pohraničníci a Krásná Lípa se ocitla za drátěnými zátarasy. Do roku 1957 byla vesnice srovnána se zemí, přičemž se zachoval pouze hřbitov, který však postupně zpustl.
Bývalou vsí procházela takzvaná signálka. Změny nastaly až po roce 1989, kdy se bývalé zakázané hraniční pásmo otevřelo veřejnosti. Na konci devadesátých let 20. století vznikl návrh na propojení Slapan s německým Waldsassenem formou cyklistické a turistické stezky. Nejprve byl vybudován turistický přechod a v tělese původní zaniklé železniční trati byla vybudována cyklostezka s asfaltovým povrchem, vhodná i pro in-line bruslaře.
V okolí cyklostezky byly rozmístěny různé železniční artefakty, které připomínají zaniklou trať, například semafor, část kolejiště nebo lavička upravená z kolejového podvozku. Slavnostní otevření první části cyklostezky proběhlo 13. května 2006.
V roce 2014 Nadační fond Historický Cheb upravil prostor původního hřbitova. Vedle cyklostezky, v těsné blízkosti bývalé železné opony, vzniklo zcela zdevastované pietní místo v srdci sjednocené Evropy. Byly opraveny a postaveny zachovalé náhrobní kameny a v zadní části hřbitova bylo vybudováno vyhlídkové místo do krajiny, doplněné jednoduchou dřevěnou konstrukcí. Tímto způsobem se z Krásné Lípy stalo místo, které připomíná historii a současně slouží jako symbol sjednocené Evropy.
Zdroj: https://historickycheb.cz/cs/projekty/nadacni-fond-rekultivoval-hrbitov-krasne-lipy
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kr%C3%A1sn%C3%A1_L%C3%ADpa_(Cheb)
Dojmy: Dnes již zaniklá ves, ze které se zachoval jen zbytek hřbitova a základy budov.