Navštíveno: 10. 3. 2020
Historie: Slapany, známé také jako Schloppenhof v němčině, jsou malebná vesnice ležící přibližně 6 km jižně od Chebu. Název Schloppenhof pravděpodobně odkazuje na dvůr lidí, kteří žili u pastí na ryby nebo rybářských sítí.
V roce 1869 byly Slapany osadou obce Gehaag, dnes známé jako Háje. Od roku 1976 do roku 1980 byly součástí obce Cheb a od roku 1980 se staly základní sídelní jednotkou města Cheb.
První písemná zmínka o Slapanech pochází z počátku 20. let 14. století. Vesnice byla pravděpodobně založena na přelomu 13. a 14. století klášterem ve Waldsassenu, který ves držel spolu s chebskými měšťany do druhé poloviny 14. století.
Během druhé poloviny 14. století se Slapany staly součástí panství hradu Kinsberg v Hrozňatově, kde zůstaly až do roku 1629. V tomto roce vesnici odkoupil Adam Schmiedl ze Seebergu.
Od roku 1703 patřila ves Filipovi Martini. Jeho dcera se provdala za člena rodu pánů ze Schönstetteru a majetek přešel jako její věno na ně. Od roku 1745 ves držel Jan Kryštof Werner.
V roce 1786 koupil Slapany Michael Wohlrab. Od roku 1802 patřil statek jeho synovi Onřejovi, který ho však roku 1809 prodal Tomášovi a Magdaléně Hafenrichtrům.
V roce 1870 vesnici koupili bratři Opitzové ze Saska. Mladší z nich, Karel Gottfried, žil na Podhradu, zatímco jeho bratr Klemens spravoval Slapany. Po jeho smrti v roce 1888 vesnici koupil Emil Schmidt. Po první světové válce patřily Slapany rodině jeho zetě Kirsche. Po roce 1945 přešel jejich majetek do vlastnictví státu.
Ve Slapanech v průběhu historického vývoje vznikla pravděpodobně dvě panská sídla. První bylo založeno nejspíš během 14. nebo 15. století. Zpráva z popisu Josefského vojenského mapování z doby po roce 1764 uvádí, že poplužní dvůr v tomto místě je vystavěn převážně ze dřeva, ale tamtéž se nacházející malý zámek je vystavěn z kamene a obklopen vodním příkopem. Z toho lze odvodit, že zmíněný zámek musel stát poblíž Odravy. Jediným možným místem, kde mohl být založen, je poloha při jihozápadním okraji vesnice.
V roce 1990 byly v oblasti Slapan stále patrné zbytky zdiva staré budovy. Mladší panské sídlo se nacházelo přímo v poplužním dvoře, který se tyčil vysoko nad údolím Odravy. Jeho velká obdélníková budova tvořila jihozápadní křídlo dvora. Poplužní dvůr, který pravděpodobně vznikl již v 17. století, byl několikrát upravován, naposledy výrazně po roce 1811 za Tomáše Hafenrichtra.
Po roce 1945 došlo k částečné demolici dvora, kdy byla zbořena severozápadní a severovýchodní křídla. Bývalá obytná budova dvora se zbytky zámku však dosud stojí. Jedná se o patrové stavení, kryté valbovou střechou. Z mladšího slapanského panského sídla se dochovala část obvodového zdiva a několik místností ve střední části přízemí, zaklenutých valenou křížovou klenbou, resp. valenou klenbou s lunetami.
Po zrušení patrimoniální správy v polovině 19. století se Slapany staly součástí obce Háje. Význam vsi vzrostl po vybudování železniční trati z Chebu do Waldsassenu v roce 1865. V roce 1893 byla uvedena do provozu železniční zastávka a celnice ve Slapanech. Po trati jezdily dokonce i rychlíky, a to až do roku 1914.
Po roce 1945 došlo k odsunu německého obyvatelstva a přeshraniční provoz do Německa byl na železniční trati zastaven. V úseku z Chebu do Slapan však provoz pokračoval do roku 1963. Později byla ve Slapanech umístěna rota Pohraniční stráže.
Při severním okraji vsi je patrný prostor bývalého nádraží, ovšem nádražní budovy byly strženy a koleje vytrhány. V roce 1976 se Slapany staly součástí města Cheb a dále již nejsou uváděny jako část obce.
Změny nastaly až po roce 1989, kdy se bývalé zakázané hraniční pásmo otevřelo veřejnosti. Na konci devadesátých let 20. století vznikl návrh na propojení Slapan s německým Waldsassenem formou cyklistické a turistické stezky. Nejprve byl vybudován turistický přechod, slavnostní otevření první části cyklostezky proběhlo 13. května 2006.
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Slapany
Dojmy: Malá vesnička, nacházející se jižně od Chebu, kde je jedna zajímavost.