logo prehis.cz Cestování Hlavní město Praha Radotín PR Klapice Prostřední mlýn

Radotín - PR Staňkovka

Informace

Navštíveno: Nenavštíveno

Historie: Staňkovka je přírodní rezervace v katastru Radotína na území hlavního města Prahy. Přírodní rezervace byla vyhlášena dne 1. září 1988 o celkové rozloze 44,69 ha. Staňkovka leží na geologicky velmi významném profilu. V blízkosti železničního přejezdu podklad tvoří prachovité břidlice záhořanského souvrství. V roce 1900 posloužily tyto břidlice k popsání velkého množství ramenonožců a trilobitů. V nadloží se pak nacházejí jílovité břidlice bohdaleckého souvrství o tloušťce 150 m. Poslední a nejmladší vrstvou jsou jílovité břidlice králodvorského souvrství. V erozní rýze pak lze najít slepence s valounky křemene, které dokazují zalednění v době svrchního ordoviku. Útvary neživé přírody nejsou předmětem zdejší ochrany, přestože se jedná o důležitý souvislý profil svrchního ordoviku. Na vině je špatná dostupnost odkryvu pro výzkum i osvětu veřejnosti.

Na zalesněných svazích vyrůstá několik druhů teplomilných doubrav. Největší plochu zaujímá břeková doubrava (Sorbo torminalis-Quercetum), která roste ve střední části svahu. Dominantní dřevinou je zde všelijak pokroucený dub zimní (Quercus petraea) doplněný o jeřáb břek (Sorbus torminalis). Pro břekovou doubravu jsou typické druhy indikující nedostatek vláhy, např. tolita lékařská (Vincetoxicum hirundinaria) nebo vikev kašubská (Vicia cassubica). V extrémních přírodních podmínkách horních hran svahů na mělké a kamenité půdě chudé na živiny roste smolničková doubrava (Viscario-Quercetum), pojmenovaná po roztroušeně žijící smolničce obecné (Steris Viscaria). V bylinném patře pak vyrůstají acidofilní trávy kostřava ovčí (Festuca ovina) a metlička křivolaká. Zajímavostí celé lokality je jilmový luh (Querco-Ulmetum), vyrůstající na náplavovém kuželi drobného potoka.

Lokalita je významným útočištěm celé řady bezobratlých živočichů. Za zmínku určitě stojí v České republice ohrožený roháč obecný (Lucanus cervus). Ten k životu potřebuje dostatek staré, osluněné, tlející dřevní hmoty. Další brouk obývající toto území je krajník hnědý (Calosoma Inquisitor). Nelze opomenout ani motýly, jichž tu žije celá řada a byli i detailněji zkoumáni. Lze zmínit například kovovníčka (Incurvaria koerneriella), minovníčka (Tischeria marginea) a krásněnky (Metalampra cinnamomea). Z druhů snáze rozpoznatelnými i laiky zde žijí žluťásek (Gonepteryx rhamni), píďalky (Cyclophora punctaria, Idaea emarginata), spoustu druhů můr, perleťovec (Argynnis paphia) a okáči (Aphantopus hiperantus). Potenciál na přemnožení má v některých letech obaleč dubový (Tortrix viridana). Více vzácně lze zpozorovat chráněného otakárka fenyklového (Papilio machaon). Staňkova je biotopem pravidelně zde hnízdících včelojedů lesních (Pernis apivorus). Každoročně se sem vrací jeden až dva páry tohoto silně ohroženého dravce.[4] Místní starší prosvětlené lesy poskytují útočiště také dalšímu chráněnému druhu ptáka, a to dvěma až pěti párům strakapouda prostředního (Dendrocopos medius). Negativní vliv na toto území má přítomnost mufloního stáda, které se zde již naštěstí posledních 5 let, k roku 2020 trvale nevyskytuje.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Sta%C5%88kovka

Zdroj fotografií: https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Sta%C5%88kovka

Dojmy: Velmi zajímavá a unikátní přírodní rezervace, kterou jsem bohužel nenafotil pro nedostatek času.

Mapa

Fotografie

Přírodní rezervace Staňkovka u Radotína.
Přírodní rezervace Staňkovka u Radotína.
Přírodní rezervace Staňkovka u Radotína.
Přírodní rezervace Staňkovka u Radotína.
×