Navštíveno: 11. 9. 2022
Historie: Bozkovské dolomitové jeskyně, které se nacházejí severně od obce Bozkov v Libereckém kraji, jsou skutečným pokladem severovýchodních Čech. Tento nejrozsáhlejší jeskynní systém v regionu je unikátní tím, že je tvořen vápnitým dolomitem. Od roku 1999 jsou jeskyně uznány jako národní přírodní památka s celkovou rozlohou 5,53 ha.
První jeskynní prostory byly objeveny v roce 1947 po odstřelu vápence v místním malém lomu. Dutina, která se objevila, byla z větší části zavalená kameny a hlínou. Místní nadšenci, vedeni Josefem Kurfiřtem, Richardem Havlem a Josefem Dolenským, začali postupně odkrývat podzemní chodby a dutiny. Po deseti letech se prokopali do části Staré jeskyně, kterou nazvali Bludiště. Dne 21. září 1957 objevili vstup do Jeskyně Překvapení, kde poprvé našli i krápníkovou výzdobu.
Další výzkum jeskyní u Bozkova vedli speleologové Krasové sekce Národního muzea z Prahy pod vedením tehdy ještě studenta Františka Skřivánka a K. Valáška. V roce 1958 objevili další část systému: Novou jeskyni s největším podzemním jezerem v Čechách ve 24 metrů dlouhém a 14 metrů vysokém Jezerním dómu.
Dr. Skřivánek, již jako zaměstnanec Státního ústavu ochrany přírody a krajiny, vedl další výzkum krasu, směřující k jeho zpřístupnění veřejnosti. V roce 1961 byla proražena přístupová štola mezi Starou a Novou jeskyní a hladina jezírka musela být pro možnost volného přístupu snížena o pět metrů. Turistům byly jeskyně zpřístupněny 2. května 1969. V současnosti je provozuje Správa jeskyní České republiky. Tato místa jsou skvělým příkladem toho, jak může být příroda fascinující a plná překvapení.
Bozkovské jeskyně, nacházející se v Železnobrodské vrchovině v nadmořské výšce mezi 425 a 485 metry, jsou skvělým příkladem krásy a tajemství přírody. Toto území o rozloze 5,24 hektarů je charakteristické svými přeměněnými horninami, jako jsou fylity a zelené břidlice, které jsou součástí krkonošsko-jizerského krystalinika silurského stáří.
Na tektonické poruše, kde se náhorní rovina setkává s údolním svahem Vraštilovského potoka, se nachází čočka vápnitého a místy i křemitého dolomitu s křemitými a křemennými žilkami. Toto těleso je dlouhé 400 metrů, široké 200 metrů a má mocnost až přes sto metrů. Na východě, kde kdysi byl lom, dolomit vystupuje k povrchu. Na západě, na náhorní planině, jsou horniny hluboce rozvětrány a přeměněny na pískovcové eluvium.
Jeskynní výzdoba je opravdu jedinečná. Kromě klasických krápníků zde najdeme i excentrické vláknité a keříčkovité krápníky. Ze stěn a stropů vystupují křemenné římsy a lišty. Okyselená voda vytvořila voštinovité a síťovité struktury, krajkové ozdoby a police.
Nejnižší části jeskyní jsou vyplněny modrozelenou vodou průzračného Bozkovského podzemního jezera, které je největší v Čechách s plochou hladiny 320 m². Celkově je známo asi 1070 metrů podzemních prostor, z toho je zpřístupněno 350 metrů chodeb. Turistická trasa v jeskyni je dlouhá 400 metrů a překonává zhruba 300 schodů. Vnitřní teplota je trvale 7,6 °C.
Jeskyně se dělí na systém Nových a Starých jeskyní, které jsou propojeny 50 metrů dlouhým umělým tunelem. Tato místa jsou skvělým příkladem toho, jak může být příroda fascinující a plná překvapení.
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Bozkovsk%C3%A9_dolomitov%C3%A9_jeskyn%C4%9B
Dojmy: Velmi nádherné a bohatě zdobené jeskyně, kde se jen tají dech.