Peřimovský most
logo prehis.cz Cestování okres Semily Peřimov Peřimovský mlýn pomník obětem 1. světové války

Peřimov - Peřimovský most

Informace

Navštíveno: 11. 9. 2022

Historie: Peřimovský most, který se tyčí nad řekou Jizerou v okrese Semily v Libereckém kraji, je skvělým příkladem inženýrského umění. Tento most je součástí silnice III/28618, která spojuje obce Peřimov a Mříčnou s osadou Dolní Sytová a hlavní silnicí II/292 ze Semil do Horní Sytové. Zde se napojuje na státní silnici I/14.

Co je na tomto mostě tak fascinující? Je to jeho konstrukce. Byl postaven jako první v Evropě bez středové podpěry, což znamená, že celou váhu přenáší pouze klenba. Na historických pohlednicích je uváděn jako tehdy nejdelší železobetonový most v Čechách.

Před výstavbou tohoto mostu spojoval oba břehy Jizery brod. V letech 1878–1881, pravděpodobně při výstavbě tzv. Pojizerské silnice (dnes silnice II/292), byla vystavěna dřevěná lávka poblíž ústí mříčensko-peřimovského potoka Olšiny do Jizery. Lávka končila na sytovské straně u čp. 100 pod tzv. Horní návsí. Tato lávka byla však opakovaně poškozována povodněmi, a tak bylo na počátku 20. století rozhodnuto o výstavbě důkladného mostu vysoko nad řekou.

Výstavba mostu byla technickou výzvou. Řeka na zvoleném místě je poměrně úzká a její tok je rychlý, obzvlášť při povodni. Proto bylo nutné co nejméně zasahovat do koryta a most byl technicky řešen jako klenutý jednoobloukový bez středové podpěry. Most byl stavěn jako okresní, tj. ve správě a především z rozpočtu jilemnického okresního hejtmanství. Celkové náklady činily 50.000 korun, z toho celou pětinu zapravil textilní podnikatel Gerl z blízkých Hájů nad Jizerou. Tento most je tedy nejen technickým mistrovským dílem, ale také důkazem společenského úsilí a investic do infrastruktury.

Stavba Peřimovského mostu začala 16. října 1911 pod vedením firmy Ing. Františka Jiráska z Hradce Králové, s Janem Zeleným jako stavbyvedoucím a Ing. Oldřichem Hubálkem jako stavebním dozorem. Dokončení celé stavby a zprovoznění mostu proběhlo v roce 1912. Tím se most stal součástí právě dokončované šestikilometrové Obecní silnice Mříčná – Peřimov – Sytová (dnes III/28617 a III/28618), která byla stavěna v letech 1908–1913 a nahradila nevyhovující cestu pro pěší a povozy.

V té době nebylo jasné, jaký typ vozovky měl most (zda betonovou nebo dlážděnou), obecní silnice byla štěrkovaná. V neznámé době po roce 1953 došlo k úpravě a rozšíření sytovského zhlaví, na kterém do té doby jen obtížně odbočovala větší vozidla, typicky například autobusy.

Dne 3. 5. 1958 byl most zapsán do seznamu nemovitých památek Československé republiky. V letech 1998 až 1999 byl most kompletně zrestaurován libereckou společností Brex. Došlo k odstranění vozovky, vyčištění zásypů mostovky až na klenbu, provedení hydroizolačních vrstev a drenáží, nového štěrkového zásypu, nové roznášecí železobetonové krycí desky a nové vozovky. Zároveň bylo zrestaurováno ozdobné zábradlí (jehož kovové výplně se dochovaly v kompletním původním stavu, došlo jen k opravě některých narušených betonových sloupků), byly opraveny pohledové betonové omítky a celý most se dočkal nového bílo-šedého barevného nátěru. V roce 2017 jsou železobetonové krajnice opět rozpadlé a vyžadují opravu.

Peřimovský most je skutečně unikátní konstrukcí. Nosnou část mostu tvoří čtyři segmenty: dva čtvrteliptické oblouky vlastní mostovky a dva nosné boční pilíře. Celkové rozpětí mostu činí 45 metrů a tloušťka klenby v nejtenčím místě je 70 cm. Všechny tyto prvky jsou spojeny třemi klouby, které tvoří navzájem opřené plochy z ocelových desek.

Na tuto nosnou část jsou pevně nabetonovány svislé konstrukce bočních betonových stěn s ozdobnými prvky (4 × 6 výklenků), které jsou zakončené na hřebeni vozovkou. Boční zábradlí nad mostovkou je tvořeno 2 × 25 betonovými sloupky čtvercového průřezu, s 2 × 26 výplněmi zábradlí z ocelové zdobné konstrukce jednoduchých geometrických tvarů.

Zábradlí nad pilíři, tj. na obou zhlavích, je tvořeno litým betonem s ozdobnými prvky. Zábradlí na peřimovském zhlaví je rovné a doplněné oboustrannými výklenky pro případ vyhýbání se chodců s vozidly.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Pe%C5%99imovsk%C3%BD_most

Dojmy: Velmi zajímavý most, který je svým způsoben unikátem.

Mapa

Fotografie

Peřimovský most v Peřimově
Peřimovský most v Peřimově
Peřimovský most v Peřimově
Peřimovský most v Peřimově
×