PR Údolí Jizery
logo prehis.cz Cestování okres Semily Proseč u Záhoří pomník Bohuslava Lásky

Proseč u Záhoří - PR Údolí Jizery

Informace

Navštíveno: 8. 9. 2022

Historie: Údolí Jizery, přírodní rezervace nacházející se asi dva kilometry severně od okresního města Semily v Libereckém kraji, je fascinujícím místem. Vyhlášena byla v roce 1951 a rozkládá se na ploše 122,2 hektarů.

Toto údolí je kaňonovitého charakteru, který vytvořila řeka Jizera vyhloubením údolí dlouhého přibližně tři kilometry. Skály zde vystupují ze skalních hřebenů a útesů, přičemž nejmohutnější skalní útvar, Krkavčí skála, dosahuje výšky přes 100 metrů.

Po pravé straně údolí se nacházejí dvě stezky - Riegrova a Kamenického. Po levé hraně údolí Jizery je vyznačena žlutá turistická trasa s odbočkou na Krkavčí skálu. Údolím také prochází železniční trať Pardubice–Liberec, která zde prochází čtyřmi tunely.

Rezervace je součástí Geoparku Český ráj a je ve správě Krajského úřadu Libereckého kraje. Vznik údolí souvisí se zvedáním terénu od období třetihor, zejména neogénu. Když začalo toto zvedání terénů, Jizera se rychle zahlubovala do hornin a vytvořila tak impozantní údolí. Protože řeka Jizera má zde spád 10 promile a sílu, hloubí údolí dál. Každým dnem se 130 metrů hluboké údolí prohloubí až o desetiny milimetru.

Údolí je zahloubeno v metamorfovaných horninách, zejména v metadiabasech a v zelené břidlici. Místy jsou prostoupené albitickým metaryolitem či metatrachitem. Pruh u soutěsky je tvořen přeměněnou albitickou žulou. Po hranicích rezervace se objevuje čedič se sloupcovitou odlučností. Z geologického hlediska jsou skály nad Jizerou pozoruhodnou ukázkou kontaktu deformovaných magmatitů v železnobrodském krystaliniku.

Přírodní rezervace Údolí Jizery je domovem tří úchvatných vyhlídek. První z nich, Krkavčí skála, je čedičový útvar strmě stoupající od koryta řeky až do stometrové výše. Na vrcholu je odvážně umístěna železná vyhlídka, která připomíná lodní můstek a nabízí pohled do kaňonu Jizery. Železniční trať Pardubice–Liberec, která sleduje řečiště, prochází hluboko pod vyhlídkou tunelem. Přibližně každou půlhodinu mohou pozorovatelé vidět vlak, který díky perspektivě připomíná modelovou železnici. Poblíž vyhlídky je také přístřešek pro turisty.

Na Krkavčí skálu se ze Semil dostanete pěšky po žluté turistické trase (cca 2 km). Motoristé mohou jet směrem na Železný Brod a zaparkovat poblíž vjezdu do lomu. Odtud je to k vyhlídce asi 200 metrů lesem. Přístup ke skále byl dříve obtížný, a proto bylo v roce 1899 navrženo její zpřístupnění. Díky shromážděným prostředkům došlo k vyznačení přístupové cesty, rozmístění orientačních tabulí, úpravě skály a zbudování železné vyhlídky se zábradlím. Slavnostní otevření se konalo 18. června 1905.

Druhá vyhlídka, Myší skála, je nejznámější vyhlídkou na Kamenického stezce. Tento čedičový suk, také známý jako Mniší skála nebo Myškovská skála, vystupuje z vrchu Medenec až do 25metrové výšky. Nejbližší osadou je Spálov. Vyhlídka z větší části nahrazuje dřevěnou rozhlednu, která dříve stávala na vrchu Medenec. Výstup na Myší skálu je náročnější a je jištěn pouze částečně, a to řetězy. V posledním úseku musí návštěvníci použít trochu lezecké techniky. Vyhlídka byla slavnostně otevřena pro turisty 26. září 1926.

Třetí vyhlídka, Böhmova vyhlídka, nabízí výhled na protější Krkavčí skálu, unikátní úsek trati 030 a hlavně samotné údolí Jizery. Nachází se v půli Riegrovy stezky (levý břeh Jizery) mezi městem Semily a Podspálovem. Vyhlídka byla pojmenována po Antonínu Böhmovi, prvním předsedovi KČT Semily.

Z flóry v rezervaci převažují původní květnaté bučiny, které jsou však ovlivněny výsadbou smrku ztepilého. Původní skladba je zachována především na strmých svazích, kde převažuje buk lesní, javor klen, bříza bělokorá, lípa malolistá, jedle bělokorá, borovice lesní a místy je vtroušen i habr obecný. Kromě těchto rostlin se v údolí nachází také lomikámen trsnatý vlnatý (endemická rostlina, roste zde na skalách nad říčním korytem, je kriticky ohrožený druh), violka dvoukvětá (obvykle v horách, vzácnější druh naší květeny), mázdřinec rakouský (obvykle v horách, silně ohrožený) či svízel horský (vzácný).

Z fauny jsou na vlastní tok Jizery vázáni mlok skvrnitý (silně ohrožený), skorec vodní, ledňáček říční (silně ohrožený) a konipas horský. Lesní porosty obývají holub doupňák (silně ohrožený), brhlík lesní a další.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/%C3%9Adol%C3%AD_Jizery

Dojmy: Krásná přírodní rezervace, kterou jsem nafotil z Krkavčí skály.

Mapa

Fotografie

PR Údolí Jizery v Proseči u Záhoří
PR Údolí Jizery v Proseči u Záhoří
PR Údolí Jizery v Proseči u Záhoří
PR Údolí Jizery v Proseči u Záhoří
PR Údolí Jizery v Proseči u Záhoří
PR Údolí Jizery v Proseči u Záhoří
PR Údolí Jizery v Proseči u Záhoří
PR Údolí Jizery v Proseči u Záhoří
PR Údolí Jizery v Proseči u Záhoří
PR Údolí Jizery v Proseči u Záhoří
PR Údolí Jizery v Proseči u Záhoří
×