Navštíveno: Nenavštíveno
Historie: Vošmendy Valley je fascinující přírodní rezervace, která se nachází v katastrálních územích Roztoky u Semil a Bozkov v okrese Semily. Toto území je chráněno pro své jedinečné krasové charakteristiky, které zahrnují jeskyně, ponory a vývěry podzemních vod, krasové propady a paleontologické nálezy drobných savců z mladšího holocénu.
Rezervace je také domovem pro rozmanitá luční a lesní společenstva a je známá hojným výskytem bledule jarní. Byla vyhlášena 30. prosince 1997 a rozkládá se na ploše 13,01 ha.
Z geomorfologického hlediska patří území do celku Krkonošské podhůří, konkrétně do Bozkovské vrchoviny v rámci podcelku Železnobrodská vrchovina. Nachází se mezi obcemi Bozkov a Roztoky u Semil a zahrnuje údolní nivu v délce zhruba 600 metrů a přilehlý zalesněný svah v údolí potoka Vošmendy v nadmořské výšce 420 až 480 metrů, zhruba 300 metrů nad soutokem se Staroveským potokem.
Území je tvořeno horninami krkonošsko-jizerského krystalinika, pravděpodobně silurského stáří. Jedná se o úzké údolí s až 40 metrů vysokými svahy, z nichž vystupují krystalické horniny v podobě skalních srubů. Hlavní horninou jsou metamorfované seriticko-chloritické fylity, místy proložené zelenými břidlicemi, a čisté, značně zkrasovatělé krystalické vápence, v nichž vznikl kras s vyvěračkami a jeskyněmi. Tyto horniny skalního podkladu jsou překryty hlinitokamenitými a občas i suťovými sedimenty.
V minulosti bylo ložisko krystalických vápenců těženo v malém lůmku. Na vrcholu Zítkovy skály jsou patrné pozůstatky historické těžby železné rudy. Na území rezervace se nachází několik podzemních prostor, nejznámější je Jeskyně na Vošmendě. Největší jeskyně má délku 85 metrů.
Lesní porost z více než 76 % tvoří smrk ztepilý. V pořadí druhým nejrozšířenějším druhem je bříza bradavičnatá (8,2 %). Kromě bledule jarní se v rezervaci vyskytují další chráněné rostliny, jako je například lýkovec jedovatý, oměj šalamounek, bradáček vejčitý, kapradina žebrovice různolistá, plavuň vidlačka nebo tuzemské druhy orchidejí prstnatec májový, vemeník dvoulistý a kruštík širolistý.
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/%C3%9Adol%C3%AD_Vo%C5%A1mendy
Zdroj fotografií: https://cs.wikipedia.org/wiki/%C3%9Adol%C3%AD_Vo%C5%A1mendy
Dojmy: Krásná přírodní rezervace, kterou jsem bohužel nenafotil.