Navštíveno: nenavštíveno
Historie: Původní název vesnice Chlumeček, Lestein, odkazoval na hrad na chlumu, avšak postupem času se tento význam ztratil a místo něj se zdůrazňoval lenni vztah k Chebu, což vedlo k názvu Lehenstein, tedy lenni hrad. Nový český název Chlumeček tak obnovuje původní význam místního jména a vrací paměť ke kořenům.
V dřívějším Malém Chlumečku se tyčil hrad, jehož první zmínka spolu s osadou pochází již z roku 1360, kdy byl známý jako leno Kunze, zvaného Kupferkiinzel, jednoho z prvních představitelů rodu Zedwitzů. V průběhu staletí zde sídlili významní panovníci, mezi nimi Jan Kuttenplaner v roce 1433 a chebský měšťan Kryštof Dolnitzer ze sousedních Dolnic mezi lety 1440 až 1449. Historie Malého Chlumečku je také spjata s Perglarovými z Perglasu, Janem Danielem z Lehensteinu a v roce 1447 Kašparem Junckerem ze Seeberku, který koupil Malý Chlumeček od Kryštofa Dolnitzera.
Již v roce 1449 se Kašpar Juncker znovu objevuje jako pan Malého Chlumečku, kdy zastavil měštní nadace třem chebským klášterům – františkanům, klariskám a křižovnikům. V roce 1458 následoval prodej Malého Chlumečku švagru Kašpara Junckera, Jindřichu Zedwitzovi. V roce 1466 od rodu Zedwitzů získal statek Erhard Werndl. V 16. století statek drželi Ruprechtovi a Brunnerovi, kteří jej spojili s Velkým Chlumečkem. S tím, jak se vrchnost po spojení přesunula na pohodlnější tvrzi ve Velkém Chlumečku, hrad v Malém Chlumečku, o jehož podobě nemáme žádné záznamy, byl opuštěn.
Za třicetiletou válku byl Malý Chlumeček úplně vypleněn Švédy, což jistě znamenalo definitivní konec starého hradu. Dodnes se však zachovaly původní zbytky opevnění ve formě rybníku, který pravděpodobně sloužil jako vodní příkop, připomínající tak minulou slávu tohoto místa.
Zdroj: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku - Miloslav Bělohlávek
Zdroj fotografie: https://mapy.cz/s/belezeruze
Dojmy: Zajímavé místo, které jsem bohužel nenafotil, a tak jsem si dovolil zapůjčit jeho fotografii.