Navštíveno: nenavštíveno
Historie: Chlumeček, známý také pod německým názvem Lehenstein a dříve Lehstein, je malá vesnice, která dnes tvoří součást města Cheb. Původně se skládala ze dvou samostatných vesnic – Malého a Velkého Chlumečku. První písemná zmínka o Malém Chlumečku pochází z roku 1360, kdy se v jeho území nacházel hrad, o kterém však budu pojednávat na samostatné stránce věnované kapli. Přesné datum sloučení obou vesnic není známo, ale jisté je, že ve Velkém Chlumečku se nacházela také tvrz, jejíž umístění zůstává dodnes nejasné.
Malý Chlumeček se poprvé objevil v písemných pramenech spolu s Velkým Chlumečkem právě v roce 1360. V té době zde vládnul chebský měšťan Oldřich Rudisch z Lesteinu, který statek prodal za 200 zlatých rynských mincí Janu Griinerovi, rovněž z Chebu. Griinerovi následně statek v roce 1453 prodali rodině Werndlů, ve smlouvěž se objevily zmínky o jezeře (See), jezerním poli (Seeacker) a studni (Brunnenacker). Nejzajímavější je údaj o jezeře, o kterém se však neví nic více, což zanechává otázku, zda mělo nějakou souvislost s hradem Ostrohem (Seeberkem). Werndlovi v roce 1459 prodali tento statek spolu s okolními obcemi Dolnice, Nebanice a Lesinka rodině Brunnerů, kteří v roce 1542 postavili na severozápadním rohu dvora tvrz.
V 17. století zde vladli rodiny Schmiedlových ze Seeberka a Ottowalských z Hajů. V roce 1647 byla tvrz i ves vypálena Švédy, což znamenalo další kapitolu v historii Chlumečku. Po této události se na místě objevil Pavel Dressel z Najperka a od roku 1667 se dům opět dostal do rukou rodiny Werndlů, kteří byli v roce 1777 propuštěni z lenního svazku spolu s oběma Chlumečky. V roce 1877 se Velký Chlumeček dostal do vlastnictví chebských Gablerových z Adlersfeldu. Z tvrže zbyla až nedávno velká dvoupatrová budova s impozantním sypkovým vikýřem, obklopená hlubokým přikopem se zvedacím mostem, která byla však v roce 1977 zbourána.
Po zrušení patrimoniální správy v polovině 19. století se Chlumeček stal součástí obce Cheb, kde patřil až do roku 1980, kdy jako osada oficiálně zanikl a stal se jednou z jeho místních částí. Svého vrcholu co do počtu obyvatel dosáhla tato vesnička v roce 1930, kdy zde žilo 48 obyvatel. Po skončení druhé světové války byla vesnice vysídlena a její obyvatelé byli nahrazeni dosídlenci z vnitrozemí, což vedlo k postupnému zbourání většiny původní historické zástavby během druhé poloviny 20. století. V roce 2001 zde žili již jen dva obyvatelé, ale do roku 2011 se počet trvalých obyvatel zvýšil na 22.
Chlumeček tak představuje fascinující část městského dědictví Chebu, kde se prolínají stopy středověké historie, dobových změn a moderního vývoje. I když většina původních staveb již nedochovala, jeho historie a proměny odrážejí dynamický vývoj regionu a přispívají k bohaté mozaice, kterou dnes Cheb tvoří.
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Chlume%C4%8Dek_(Cheb)
Zdroj: Hrady, Zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku - Miloslav Bělohlávek
Dojmy: Malá vesnička, nacházející se severovýchodně od Chebu, kde je několik zajímavostí.